3. 9. 2019
Ve druhé polovině srpna byl zveřejněn návrh na zástavbu území Bubny-Zátory. Výsledná podoba návrhu výrazně ovlivní kvalitu života celé Prahy 7. Veřejnost jej může připomínkovat do poloviny října. S formulací připomínky vám rádi pomůžeme.
Opuštěné a neprostupné území zvané Bubny-Holešovice nebo také Bubny-Zátory mezi dolními Holešovicemi a Letnou nelze přehlédnout. Plocha mezi stanicemi metra Vltavská a nádražím Holešovice má 110 hektarů, což je jen o něco méně než rozloha Starého Města. Diskuse o transformaci tohoto lukrativního území se vyvíjí už více než dvacet let.
Řada pokusů dohodnout podobu budoucí nové čtvrti v minulosti ztroskotala. Situaci komplikuje velké množství vlastníků (je jich přes dvacet, cca 32 % pozemků vlastní město), s ohledem na polohu i tlak na maximální ekonomické zhodnocení a různé představy o dopravním řešení, včetně integrace železnice. Doufejme, že se všichni aktéři z minulých nezdarů poučili, a že tentokrát se schválení územní studie, resp. změny územního plánu dočkáme.
Na základě územní studie by zde měla vzniknout plnohodnotná městská čtvrť, která pohodlně propojí Holešovice a Letnou a bude dobře navazovat na řeku i oblasti za řekou. V území by měla vzniknout mimo jiné nová železniční zastávka, nová tramvajová trať, velký městský park, nové školy a zdravotnická zařízení. Studie by také měla říci, jak bude řešeno dostupné bydlení a jak nová čtvrť pomůže reagovat na klimatickou krizi.
I vaše připomínky mohou pomoci dopracovat návrh tak, aby nová čtvrť byla přívětivá pro nové obyvatele i starousedlíky. Spojme síly a vypracujme připomínky společně. Sdílejme naše znalosti území i odborné zázemí.
Kde se mohu seznámit s obsahem návrhu?
Stručné shrnutí, resp. úvod do tématu najdete na webu Prahy 7 a Institutu plánování a rozvoje. Úplné znění návrhu včetně řady map a tabulek je k dispozici na webu hlavního města. Výklad pro laiky zajišťuje objednatel studie – Institut plánování a rozvoje v rámci informačních stánků a komentovaných prohlídek.
Než začnete se studiem návrhu, přečtěte si zadání, které tým architektů dostal od města. Pomůže Vám to mj. při výběru toho, na jakou problematiku se chcete při připomínkování zaměřit.
Proč mám návrh připomínkovat?
Územní studie je důležitým podkladem pro další rozhodování. Právě v této fázi je největší šance ovlivnit výslednou podobu zástavby – kudy povedou ulice, jak bude řešena doprava, jaký bude půdorys a výška bloků, jakou funkci ponesou. Například velikost parku, vznik nového náměstí nebo umístění velkého obchodního domu určuje právě územní studie a s ní spojená změna územního plánu. Každý z nás má znalost území, kterou sebelepší urbanista a architekt nemůže nahradit.
Jak mohu vytvořit připomínku?
Aby mohli autoři návrhu připomínku zapracovat (třeba i částečně) nebo ji z rozumných důvodů odmítnout, je potřeba formulovat připomínku co nejsrozumitelněji a odůvodnit ji. Z obsahu připomínky by mělo být zřejmé, zda se vztahuje např. k dopravě, zeleni, hustotě zástavby, rozmístění a intenzitě veřejné vybavenosti, k umístění a velikosti náměstí či jiné vrstvě návrhu. Odůvodnění by se mělo zakládat na ověřitelných faktech, nikoli na emocích či dojmech. Pro snazší orientaci v podkladech doporučujeme navštívit jednu z komentovaných procházek – viz výše, a veřejnou prezentaci, která se koná 10. září. Pomocníkem pro porozumění pojmům, jako je koeficient podlažních ploch, koeficient zeleně nebo kód míry využití, je výklad Odboru územního rozvoje a Příklady struktur zástavby realizovaných staveb podle koeficientů míry využití.
Ty z vás, co chtějí podat připomínku, a před tím chtějí slyšet názor sousedů nebo se poradit, zveme na setkání, které se bude konat ve středu 25. 9. od 19:30 v Rodinném centru Letná v Janovského ulici.
Kdy a kam připomínku poslat?
Připomínky je třeba doručit nejpozději do 15. 10. 2019 včetně na adresu: Magistrát hlavního města Prahy, odbor územního rozvoje, Jungmannova 35/29, 11000 Praha 1, nebo odnést do podatelny či s elektronickým podpisem poslat na adresu posta@praha.eu, případně prostřednictvím datové schránky MHMP: 48ia97h. Připomínku může podat každý, bez ohledu na trvalé bydliště. V případě fyzické osoby musí být u připomínky uvedeno: jméno, příjmení, datum narození a místo trvalého pobytu či adresa pro doručování; v případě osoby právnické: název, identifikační číslo osob nebo obdobný údaj, sídlo či jiná adresa pro doručování.
Co se s mojí připomínkou stane?
Možná vás napadne, že soukromí vlastníci si sotva nechají mluvit do toho, co bude stát na jejich pozemcích. Vaše připomínky však mají svoji váhu a mohou přispět ke zkvalitnění výsledného návrhu. Soukromí vlastníci pozemků totiž mohou stavět je to, co jim umožní územní plán. A ten schvaluje pražské zastupitelstvo. Právě projednávaná územní studie je podkladem pro územní plán. Bez schválení jeho aktualizace a odstranění stavební uzávěry tam nepostaví nikdo nic. Autoři návrhu připomínku nemusí zapracovat, měli by však svůj postup odůvodnit.
Na základě dopracované územní studie bude veřejně projednána a pražským zastupitelstvem posléze schválena změna územního plánu. O těchto krocích vás budeme včas informovat.
Nejdůležitější termíny
10. 9. od 18 hodin v aule ZŠ T. G. Masaryka na Ortenově náměstí – představení studie organizované radnicí Prahy 7
25. 9. od 19:30 hodin v Rodinném centru Letná, Janovského 24 – setkání organizované Zelenými z Prahy 7, dotazy a informace k připomínkám
4. 10. – veřejné projednání návrhu územní studie v Centru architektury a městského plánování (CAMP)
15. 10. – poslední den pro podání připomínek.