1. 10. 2020
V pátek 2. a sobotu 3. 10. volíme v našem obvodu č. 27 do Senátu. Společně s Prahou Sobě, KDU-ČSL a klubem Senátor 21 stojíme za Václavem Hamplem, který byl zeleným senátorem i v minulém období. Jaký účet mu vystavíme?
Jako předseda výboru se věnoval především evropským záležitostem, což je obsáhlá agenda (od roku 2014 byl zpravodajem 52 tisků, v celkovém množství ho trumfl jen předseda ústavně-právního výboru). Václav Hampl spolupracoval na evropské legislativě, která podstatně ovlivňuje i náš život tady u nás, hned v její počáteční fázi. Za sebe jsem ráda, že alespoň v jistých politických kruzích EU jsme díky našemu senátorovi vnímáni jako konstruktivní a velmi schopní partneři, namísto kazisvětů, co se jen vezou nebo rovnou tahají za brzdu.
Evropská sounáležitost jde ruku v ruce s další hlavní prioritou – ochranou životního prostředí. Evropská politika je koneckonců v posledních letech do velké míry o boji s klimatickou krizí, zelené transformaci energetiky a průmyslu a přechodu na udržitelné hospodaření. Václav Hampl v Senátu prosadil podporu Evropské zelené dohodě, celému balíku opatření, které k těmto cílům vedou. Vzhledem k dosavadní neochotě naší vlády učinit jakékoli kroky vedoucí k reálnému snížení emisí je to velký úspěch.
Angažoval se i v otázkách, které se týkají přímo jeho volebního obvodu. Vystupuje proti plánu na rozšíření letiště Václava Havla o novou ranvej, která by přinesla značnou hlukovou zátěž okolním obcím a ještě masivnější přísun turistů do centra Prahy. Odtud jsou vytlačovány služby i normální obchody a Airbnb zcela převálcovalo trh s byty a pronájmy. Spolu s Markem Hilšerem se Václav Hampl věnoval právě možnostem regulace služeb krátkodobého ubytování.
Zcela upřímně, byla bych nerada, kdyby v Senátu usedla Miroslava Němcová – a to i přesto, že kandiduje jako jediná žena a žen v politice není nikdy dost. Na půdě Senátu se však Václav Hampl střetává nejvíce se senátorským klubem ODS, který by paní Němcová v případě svého zvolení posílila. Přesně ty věci, které jsou pro něj i pro nás důležité, tedy životní prostředí a konstruktivní evropská spolupráce, ODS brzdí a komplikuje. Právě ODS v Senátu dlouhodobě odmítá zastropování dotací pro velkozemědělce, které by vedlo k šetrnějšímu hospodaření a ochraně zemědělské půdy. ODS bránila přijetí cíle být v roce 2050 v Evropě klimaticky neutrální. ODS v Senátu hlasovala proti krokům, které by v Evropě umožnily efektivní boj s daňovými ráji.
Chcete-li v Senátu osobnost, která bude chránit životní prostředí a naše pevné místo v Evropě, dejte svůj hlas Václavu Hamplovi.
Jana Jebavá, spolupředsedkyně Zelených na Praze 7
Více o prioritách Václava Hampla na https://vaclav-hampl.cz